Možná to celé není nejsnadnější možnost, jak dělat víno, ale jinak to dělat neumíme a zatím to vlastně ani jinak dělat nechceme, protože o to vlastně jde. O tu lopotu, která pak o to víc v tom víně chutná a která mu dodá tu lehkost a sílu najednou.
Vinice pro nás znamená krajinu, okolní louky a hlínu. Po pár letech práce na vinici, si na ten parfém zvyknete, ale mě to každé jaro překvapí.
Hlína totiž voní. Ne pořád, ale pokaždé když se snažíme z té hlíny odstranit plevel mezi rostlinkami révy a když ji radlička okopávačky nadzvedává a podřezává kořínky pejřavky, pampelišek a trávy ježatky, tak ta hlína asi uvolňuje to své aroma a je to cítit na celé vinici.
Na naší vinici skoro pořád fouká vítr a tak ten hliněný parfém je cítit až u rybníka, kde sedí rybáři a pokaždé, když jedu s okopávačkou, tak se dívají a čuchají tu hlínu.
A ta vůně hlíny se mísí s pachem hnoje z hnojiště nedaleko, kde hnije tráva vyvezená ze zahrádek spolu s hnojem z místního kravína. Prostě vesnice jak má být.
A uprostřed toho všeho, daleko, hodně daleko od Moravy a ještě dál, se na mírném jižním svahu táhne dvacet pět řádků naší vinice, takřka uprostřed Českého ráje.
A ty keříky té révy bydlí v té voňavé hlíně a pnou se po drátech nad nimi a raší ty pupeny a z nich lístky a výhonky a konečně ty květy a hrozínky. Těch tam kolikrát bývá tolik, že je potřeba jich polovinu vyštípat, aby se ty keře úplně nevyčerpaly a aby ty, co neuštípeme, byly ty nejlepší a nejšťavnatější.
A to je to ono, ta práce a ta hlína a teprve až hodně na konci toho každoročního dobrovolného martýria, teprve potom ty hrozny.
A o ty hrozny vlastně jde, ale vede k nim hodně dlouhá cesta a i na konci té dlouhé cesty se ty uzrálé plody té naší révy nechtějí keře pustit, až vy je musíte ustřihnout nůžkama, dát do kýble a pak plnej kýbl vysypat do bedýnky na vozík za traktorem.
A pak hned pomlít a odrznit a lisovat a macerovat a pak se radovat z moštu z těch hroznů, který daly celej rok takový práce.
A to je to naše vinaření v Českým ráji a všechno to co jsem tady popisoval, se pak odrazí v tom víně, který je tou vší prací nasycený a který vypadá jak ty plevelnatý pampelišky, žlutě a čistě, bílé a plné jemných tříslovin jako z lebedy, červené.
Ponořte se do kouzla chutí s naším ručně vyráběným vínem,
kde každá láhev nabízí neodolatelnou chuť a nese v sobě lásku k detailu
a tradičnímu umění vinařství.